Dobre wolne winiarstwo prosto ze Słowacji

Dziś na Doodle pojawił się niespodziewanie wizerunek Antonína Dvořáka, czeskiego kompozytora doby romantyzmu. W poprzednim wpisie wspomnieliśmy o słowackiej winnicy, która w pewien sposób nawiązuje do tej tematyki. A skoro tak, to nie może być przypadek, więc dziś zajmiemy się czeską muzyką poważną - przed państwem luminarz odrodzenia narodowego i duchowy nauczyciel Dvořáka - Bedřich Smetana. I jego koledzy.
 
 
Ale po kolei. Wracając z południowych krajów uznaliśmy, że szybko nie pojawi się okazja, by odwiedzić słowackich winiarzy. Poczęliśmy więc dzwonić do nich z trasy, mówiąc, że będziemy u nich za godzinę i że chcemy kupić wino. Udało nam się umówić z Agnes ze Slobodnego Vinárstva w Zemianskych Sadach nieopodal Trnawy. To winnica, a w zasadzie folwark o kilkupokoleniowej historii. Przed wojną bawił tu Karel Čapek i inni prascy literaci, dziś majer (folwark) przejęła młodzież i ruszyła ścieżką winiarstwa naturalnego, ekologicznego, nieinterwencyjnego. Ale nie tylko, bo jak wspomniała Agnes roboty mają w bród, bo zaraz żniwa i na odpoczynek muszą jeszcze poczekać. Uroki życia na wsi zgodnie z rytmem natury. W Zemianskych Sadach uprawia się typowe dla regionu odmiany (frankovka modrá, veltlínske zelené, rizling rýnsky, tramín červený, devín, rulandské šedé, sauvignon blanc, cabernet sauvignon i alibernet) i robi z nich ciekawe oryginalne wina. Poza winem także moszcz.

No dobrze, ale wróćmy do brzegu, wróćmy do Smetany. 
Zastanawiam się, którą ścieżką podążali winiarze wymyślając tę nazwę. Smetana jest dobrem narodowym, które aż się prosi o spieniężenie. W Polsce wiemy, jak to się robi. Monopolowe półki uginają się od Chopinów, Panów Tadeuszów, Mickiewiczów. Także Polonezów, by pozostać przy enoskojarzeniach. Ale to raczej nie ten trop. Więc może Smetana posłużył jako symbol odkrywania na nowo starych tradycji. Odrodzenie Narodowe to przecież taki powrót do korzeni. W literaturze, muzyce, języku... Winiarstwie? Być może. Chyba zapytam u źródła. 
Jest jeszcze trzecia możliwość i póki co wydaje mi się najbardziej prawdopodobna.
To wino jest gładkie i miękkie jak deszczówka - tak, wiem, nikt tak o winie nie pisze - lub właśnie jak śmietana.
To wino powstało z grüner veltlinera, ale na próżno szukać w nim rakuszańskiego sznytu. Ani wyraźniejszych kwasów, ani pieprzności, ani jakiejś niespotykanej świeżości. Sporo dzikich jabłek, nieco śliwki uleny, mirabelki. Dużo w tym dzikiego pestkowego owocu. Do tego z czasem wychodzące na pierwszy plan siano i rumianek. Za rumianek dam sobie obciąć rękę. Lewą. Naprawdę fajne wino. Takie nieprzesadne.

 
Wino: Slobodné vinárstvo Majer Zemianske Sady Smetana 2022
Cena: 11 euro
Sklep: u winiarza
Ocena: 6/10
Vivino: 4.1
 
A potem piliśmy czerwień. Też podstawową, bo - nie wspomniałem - Smetana choć to średniomusujący petnat - to jednak jest to najtańsza półka. 
Majer 2 to mix frankovki, cabernet sauvignon i aliberneta z kilku roczników. Nie znałem składu, gdy piłem je po raz pierwszy, ale powiedziałem sobie - frankovka tam być musi. Wino jest rześkie, owocowe, easydrinking, ale czuć tę ziemistość i taniczność typową dla tej odmiany. W odróżnieniu jednak od wielu frankovek nie kąsa zieloną łodygą. Jest przyjazna i apetyczna. 
 
Nie wiem, czy to odrodzenie narodowe, ale te wina są dobre.


Wino: Slobodné vinárstvo Zemianske Sady Majer 2
Cena: 12,5 euro
Sklep: u winiarza
Ocena: 7/10
Vivino: 3.9

Komentarze

Popularne posty