Barvířka Milana Nestarca

Dziś na naszym blogu pojawi się dawno niewidziany Milan Nestarec i jego farbiarka. Farbiarka, czyli Barvířka. Tym określeniem Czesi nazywają odmiany winogron dające moszcz o intensywnym kolorze, z którego robi się ciemne, nieprzejrzyste wino i którego nawet niewielki dodatek sprawia, że cały blend staje się głęboko czerwony. Barvířka to cuvee dornfeldera - to on jest odpowiedzialny za nazwę i mocną barwę wina - oraz zweigelta a także, co ciekawe, odrobiny tajemniczego miksu białych odmian.

Dornfelder to odmiana, która z hukiem weszła do niemieckich winogradów. Stworzona w latach pięćdziesiątych w Badenii-Wirtembergii, dwadzieścia lat później stała się jedną z częściej obsadzanych odmian w Niemczech. Z Niemiec poszło dalej w środkowoeuropejski świat, ale w Czechach (głównie na Morawach) obsadzono tym szczepem jedynie 1% winnic. Niewiele, ale wiadomo w Czechach rządzi Frankovka.
Dornfelder to pod wieloma względami przyszłościowa odmiana - dość odporna na choroby, plenna i łatwa w uprawie. Winiarzom może się podobać. Jednocześnie daje całkiem niezłe wina, owocowe, świeże, zwykle niewymagające ani starzenia w beczce, ani dłuższego leżakowania w butelce, a to może już się podobać klientom. Szczególnie, kiedy nie jest drogie.

A co z dornfelderem i zweigeltem zrobił Nestarec? Wiecie, ten od autentystów, więc pomijam już opowieść o wyznawanej przez nich filozofii

No więc posłuchajcie.
Nos bardzo wyraźny, mocno rustykalny. A w nosie czerwone owoce, ale żadna milusia wiśnia, czy czysta malina. To sok wieloowocowy, w którym czuć także "takie regenciwo" (określenie G.) Wstrzymałem oddech, uniosłem brew, wsadziłem nos do kieliszka i przyznałem jej rację. Tak, jest tam nieco tego bagiennego, chciałoby się rzecz hybrydowego anturażu. I zdecydowanie to wino potrzebuje trochę - jak mi ostatnio podczas długiego spotkania powiedział inny z autentystów Jaroslav Osička - kysliku. Potrzebuje tlenu. Wino staje się po chwili o niebo przyjaźniejsze i bardzo pijalne. Chociaż cały czas czuć na języku sporo ziemistości i w finale trochę cierpkości. Ciekawe (dzikawe) wino na co dzień.
Funny fact. Potem sprawdziłem i okazało się, że w obu wpisach z 2020 roku o dornfelderze marudzę, że czuć w nim nuty hybrydowe.

Wino: Barvířka Milan Nestarec 2021
Cena: 330 Kč (65 zł)
Sklep: u winiarza
Ocena: 6/10
Vivino:4.0

Komentarze

Popularne posty